«حسین جدی»راچه بنامیم؟

گروه هنری نقره سازان - حاج حسین جدی

«حسین جدی»راچه بنامیم؟

«در این تک واژه استاد هزاران معرفت خفته

که از آن معرفت هایش هزاران خام ها پخته»

دنیای علم و هنر،همیشه عجین شده با اسامی استادانی که نامشان چلچراغ است و رهنوردان باید با افتخار پای جای پای آنان گذارند.چه کسی می تواند جایگاه استاد میرعماد را در نستعلیق نویسی کتمان کند،هرکس در هر کجای این مرز و بوم دست بر قلم و دوات برد باید به میرعماد اقتداکند و نیز استاد میرخانی بزرگ و نیز تر استاد غلام حسین خان امیرخانی و ما نیزدر راهی که پیش گرفته ایم استادحسین جدی پرچم دارمان است که اگر او نبود هنوز صنعت نقره و انگشترهای مردانه محدود می شد به چند کارگاه انگشترسازی دود زده ناشی از ریخته گری خاک و ماسه و روغن چراغ.

جدی انگشتر مردانه را از کوچه پس کوچه های گم راهه به عرصه ی هنر وارد کرد.نقره ی لندنی سال ها بود که اختراع شده بود ولی جدی بود که آن را وارد انگشتر سازی کرد.جدی با شکستن الگو های ثابت و سنتی نقره سازی آن را تبدیل به جواهرسازی مدرن با نقره کرد و مردانی راکه به دنبال جواهر و زیور آلات بودند ولی به علت حرام بودن طلا از آن استفاده نمی کردند را وادار به خرید انگشتر نقره کرد.به قوت می توان گفت هیچ کس نمی تواند از انگشتر هایی که جدی ساخته،چه با نقره و چه با فدیوم چشم بردارد.کارهای جدی همچون دست پخت یک آشپز خوش سلیقه است که سیر را به ولع می اندازد و گرسنه را به زاری.

در حضور جدی چه کسی شایسته نام استاد است؟ بنده نقره سازان با قاطعیت اعلام می کنم هیچ کس. نام استاد فقط برازنده این بزرگ مرد اخلاق حسین جدی است.

استادحسین جدی کسی است که در این سال ها به شدت موردبی مهری قرارگرفت و کار های زیبای او مورد کپی برداری های ناعادلانه قرار گرفت.هیچ طرح و مدلی نیست که به ذهن یک سازنده برسد و استادحسین جدی قبلاً آن را نساخته باشد.

احترام به ساحت این مرد بزرگ بر همگان واجب است و امیدوارم روزی باشد که بتوان از او و خدماتش به این شاخه از هنر تقدیر شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *