سنگ اوپال چیست؟

ٌگروه هنری نقره سازان - سنگ اوپال

سنگ اوپال چیست؟

سنگ اوپال یک کانی از جنس سیلیکات است که بین ۳تا ۲۰درصد آن را آب تشکیل می دهد.این سنگ زیبا مقاومتی بین ۵/۵ تا ۶/۵ دارد.بازی رنگ ها ی مختلف در این سنگ به علت وجود، گلوله های سیلیس موجود در آن است.

سنگ اوپال یا اُپال یک سنگ زیبا و خوش رنگ که نماد آتش و رنگین کمان از سال های دور شناخته شده است و مورد استفاده قرار گرفته است.با نگاه کردن به سنگ اوپال گویی به مرکز آتش فشان خیره شده ای (اوپال قرمز)و یا دور دستی از اقیانوس(اوپال آبی)و یا عمقی از جنگل های انبوه (اوپال سبز)و یا  غروبی عاشقانه بر فراز کوهستان(اوپال زرد)را نظاره می کنی .زیبایی رنگ های در هم آمیخته شده ی اوپال باعث می شود،ساعت ها به آن خیره شده و از این همه زیبایی در یک قطعه سنگ مات و مبهوت شده و تبارک الله گویان از آن لذت ببریم.

سنگ اوپال

رنگ بندی سنگ اوپال

این سنگ زیبا،طیف رنگی  وسیعی دارد و مجموعه ای از رنگ ها را شامل می شود. اگر بخواهیم رنگ های آن را توضیح دهیم زمان بسیار برده، لذا در فرصت های آتی یک مقاله مختص به رنگ های اوپال ارائه خواهیم داد.ولی مختصرا گفته می شود:

 1. اوپال با پس زمینه ی تیره که بازی رنگ در یک سطح تیره صورت می گیرد و مثل رقص نورهای رنگی در فضای تاریک می باشد. اوپال با پس زمینه ی تیره یکی از مرغوب ترین و گران قیمت ترین رنگ های اوپال است.
 2. اوپال با پس زمینه ی روشن
 3. اوپال کریستالی: بسیار شفاف و همراه با بازی رنگ شدید که رنگ های تنیده شده در هم را می توان از هم تفکیک کرد.
 4. اوپال نیمه کریستالی:همانطور که از اسم آن مشخص است سفید روشن و غیر شفاف است و تلالو کمتری دارد.
 5. اوپال سفید:این رنگ همان رنگی است که عمدتا باعث شناسایی سنگ اوپال در همان نگاه اول می شود.با پس زمینه سفید و بازی رنگ های درون سنگ می باشد.
 6. اوپال آبدار:این اوپال معمولا رنگ کمتری دارد و بازی رنگ در آن کمتر است و شامل رنگ هایی مثل آبی-سبز،بی رنگ سفید-شیری می باشد.
 7. اوپال آتشین:اوپال آتشین معمولا بازی رنگ ندارد و نور هم در آن نفوذ نمی کند پس بازی نور هم ندارد.این نوع از اوپال معمولا نیمه شفاف است و رنگ انتهایی آن به قرمز ،زرد و نارنجی گرایش پیدا می کند.
 8. اما یک خانواده ی دیگر از اوپال وجود دارد که درخشندگی و تلالو ندارند و مات و کدر هستند.مثل اوپال زرد که اصطلاحا به اوپال عسلی معروف است.
 9. اوپال عقیق که در اصل همان سنگ عقیق است ولی لایه هایی از اوپال به طور نامنظم در آن نفوذ کرده است.
 10. اوپال چینی که رنگ سفید شیری دارد.
 11. یک اوپال دیگر هم دیده شده که مثل سنگ شجر در آن اشکال شبیه به درخت وجود دارد.

انواع سنگ اوپال

محل اکتشاف سنگ اوپال

بزرگ ترین معادن و منابع اوپال در استرالیا است. و شاید بتوان گفت اولین کشور در استخراج و تولید سنگ اوپال کشور استرالیا است.با کیفیت ترین اوپال های جهان باز هم از استرالیا استخراج شده اند. کشور مکزیک دومین کشور در استخراج سنگ اوپال است.مکزیک به اوپال آتشین معروف است و اوپال آتشین که در مکزیک استخراج می شود با کیفیت ترین اوپال آتشین است. برزیل هم کشوری است که معادن غنی از اوپال سفیددارد. برزیل محکم ترین و مقاوم ترین اوپال جهان را استخراج می کند.اما به غیر از این کشورها ژاپن ،اندونزی،گوآتمالا و آمریکا هم از کشور های مطرح در استخراج اوپال های مرغوب هستند.

به طور خلاصه می توان گفت:معمولا در کشور هایی که مناطق آتش فشانی یافت می شوند مانند:ژاپن،استرالیا و نیوزلند بهترین و زیبا ترین رنگ های اوپال یافت می شود. ولی  به غیر از این کشورها در چک واسلواکی ،مکزیک،آمریکا،ایسلند و آلمان هم یافت می شود.

سنگ اُپال

بهترین رنگ سنگ اوپال

رنگ سنگ اوپال شامل طیف وسیعی از ترکیب و رنگ ها می شود که از سفید صدفی شروع شده تا سیاه صدفی ادامه دارد. ولی مشخصه ی اصلی سنگ اوپال در هم آمیختن رنگ های مختلف است که صفجه نقاشی های ابرو باد هنرمندان ایرانی را تداعی می کند در هم آمیختن آب و آتش و جنگل.آن قدر این سنگ زیباست که سلیقه ی هر مخاطبی را ارضا می کند. ولی نمی توان گفت بهترین رنگ آن چیست و فقط بسته به سلیقه ی افراد دارد که رنگ آتشین آن  و یا رنگ رنگین کمانی آن را بپسندند.

سنگ زینتی

نگهداری سنگ اوپال

سنگ اوپال به همان میزان که زیبایی دارد همان میزان هم نگهداری آن سخت می باشد. سنگ اوپال دارای حجم بالایی از آب است.پس نگه داری اوپال باید در شرایطی باشد که اوپال آب خود را از دست ندهد.لذا باید سنگ های اوپال خود را در یک قطعه دستمال نم دار نگه دارید و حتی الامکان در جای گرم،خشک و نور مستقیم آفتاب قرار ندهید چون آب و رطوبت داخل سنگ خشک می شود. هرگز از مواد شوینده برای شستن اوپال استفاده نکنید.موادی قوی تر از صابون قدر یقین به اوپال آسیب می زند.دستگاه های شستشوی اولتراسونیک که با لرزش زیاد قطعات را تمیز می کند باعث ترک خوردن اوپال می شود.اوپال را همیشه از مواد آرایشی،عطر و ادکلن و کرم های پوستی دور نگه دارید.نحوه ی نگه داری سنگ اوپال دقیقا مثل فیروزه ی نیشابور است باید مراقب هوازدگی ،یخ زدگی ،ضربه و سایش آن باشیم.

در برخی از موارد لایه ای از قسمت زیبای آن را جدا می کنند که البته تخصص بسیار بالایی می خواهد و بعد روی یک قطعه سنگ مستحکم با چسب های خاص و گران قیمت می چسبانند که به سنگ اوپال دوبل معروف است.این لایه از سنگ اوپال حدود یک چهارم میلی متر می باشد.

 

جذابیت اوپال

رنگ سنگ اوپال به قدری زیبا و وسوسه انگیز است که به دربارها ،کلکسیون و مجموعه های اشرافی هم راه پیدا کرد. ازجمله می توان به ملکه الیزابت دوم امپراطریس انگلستان اشاره کرد و یا ناپلئون بناپارت هم برای هدیه دادن به ژوزفین این سنگ را انتخاب کرد.علاقه مندانی به این سنگ در بین مردان و زنان وجود دارد ولی در بین بانوان جذابیت بیشتری دارد.

سنگ اوپال یا اُپال

دانستنی های عامیانه

این سنگ انسان را از وابستگی به خشم و ترس و سایر الگو های منفی رفتاری دور می کند. این سنگ در ایجاد آرامش موثر است.به طور کلی یک خاصیت بسیار مهم برای آن قائل اند و آن ارتباط مستقیم با احساسات انسان است.اوپال به رنگ قرمز باعث برانگیخته شدن احساسات و غرایز جنسی است.سیستم تولید مثل را در انسان تقویت می کند.افرادی که دچار کم رویی و حیای بیش از حد هستند از اوپال آتشین استفاده کنند.در گذشته دختران اروپایی یک گردن بند اوپال به گردن می آویختند ومعتقد بودند که رنگ موهای آن ها را حفظ می کند و موهای آن ها سفید نمی شود.

در نزد اقوام و ملل دنیا مطالب و دانستنی های بسیار زیبا و شیرین، پیرامون سنگ اوپال نقل شده است: از جمله اینکه یونانی ها معتقدند که  استفاده از اوپال دارای قدرت آینده نگری می شود.هندی ها معتقدند که استفاده از آن باعث فرار حیوانات وحشی از اطراف شما می شودو نماد خوشبختی است.اعراب معتقدند که این سنگ قطعه ای از بهشت است که روی زمین افتاده و بسیار آن را تقدیس می کنند.در شرق آسیا مخصوصا ژاپن این سنگ را نماد عشق،سلیقه و وفاداری می دانند.برخی هم خواص پزشکی برای آن مطرح کرده اند.نقل شده:

این سنگ در درمان افسردگی،خون سازی،بالا بردن تعداد گلبول های قرمز،دفع انرژی های منفی ،منظم کردن فشار خون موثر است.تاکید می شود آثار درمانی را نقل کرده اند و مورد تایید یا تکذیب ما نیست.

ترک ها در سنگ اُپال

آیا سنگ اوپال مصنوعی وجود دارد؟

باید گفت بله،سنگ اوپال های مصنوعی در رنگ های مختلف طی یک فرآیند بسیار پیچیده ی علمی-صنعتی تولید شده است.فرآیند تولید صنعتی اوپال بسیار طولانی است(بیش از۳ ماه ) واصطلاحا رسوب گذاری گفته می شود. بلورها و ملکول های سیلیس با روشی خاص با ساختار عمودی رسوب گذاری می شوند و اوپال مصنوعی شکل می گیرد.

سنگ اوپال مصنوعی

درپایان

آیا تا به حال یک ادکلن گران قیمت خریده اید؟اگر چنین ادکلنی را خریده باشید می دانید که نمی توان هر جا از آن استفاده کرد ولی آنجایی که استفاده می کنید سایر میهمانان می گویند:بوی عطرش قبل از خودش به مشام می رسد که نشان دهنده ی نوع سلیقه شماست.این مثال را به طنز آوردیم که اوپال هم همین طور است.تهیه دشوار یک قطعه اوپال مرغوب،نگه داری از آن،هزینه کردن برای ساخت یک پایه مناسب،حال چه انگشتر چه گردن آویز برای آن، نمایش دهنده نوع دیدگاه شما به زیورآلات است. پس همیشه در کنار کیف،کفش،ادکلن،ساعت،کت و شلوار گران قیمت خود یک قطعه اوپال مرغوب تهیه کنید تا شاهدی باشد برای اینکه شما به زیبایی های این طبیعت بیکران بی تفاوت نبوده اند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *