سنگ دُر چیست؟

گروه هنری نقره سازان - سنگ دُر

سنگ دُر چیست؟

سنگ دُر یک کانی زینتی از خانواده «کوارتز»  به رنگ سفید کریستالی درخشان است.با مقاومتی حدود ۷ (در مقایسه با الماس) می باشد. از نظر زمین شناسی و کانی شناسی سنگ دُر یک نوع کوارتز است که ماهیت اصلی آن از «دی اکسید سیلیسیم»تشکیل شده . یک کریستال شفاف با ویژگی عبور نور بسیار بالا ،که اگر روی یک قطعه ،دُر تخت نور را بتابانید تقریبا صد در صد نور را عبور می دهد.کوارتز بعد از فلدسپات دومین کانی فراوانی است که  در پوسته ی زمین یافت می شود.

قیمت و ارزش گذاری سنگ دُر

سنگ دُر یک کانی کریستالی و شفاف است. سنگ دُر با رنگ های متعدد وجود دارد.سنگ دُر به رنگ کریستال دودی ،سنگ دُر شبیه به یخ  (خرد شده با رگه های فراوان)،سنگ دُر زرد،نارنجی ،قرمز،دُر سفید و کریستالی با رگه های سیاه که به «سنگ دُر مو دار »شهرت دارد.

انواع سنگ دُر

دُر در هر رنگ و طبعی که باشد قیمت و ارزش آن مثل سایر جواهرات بسته به پاکی،اندازه و تراش آن می باشد.هرچه صاف تر،براق تر،با شفافیت بیشتر،اندازه زیباتر و خوش تراش تر قیمت آن بیشتر و ارزشمند تر می شود. درمیان رنگ های دُر،دو رنگ مانند سنگ عقیق نزد عموما مسلمانان و ارادتمندان به اهل بیت مورد تقاضای بیشتری دارد :

  1. دُر حسینی
  2. دُر مو دار

هر دو رنگ معمولا در نجف و حوالی نجف کشف و استخراج می شوند.

دُر حسینی

نفوذ عناصر فلزی مثل:منگنز،آلومینیوم،مس،آهن و تیتانیوم می تواند بر روی سنگ دُر تاثیر گذاشته و رنگ آن را تغییر دهد.در مواردی نفوذ اکسید آهن در داخل کریستال دُر باعث وجود رنگ قرمز در داخل سنگ دُر  می شود.در برخی از موارد رنگ دُر کاملا قرمز می شود که رنگ بسیار زیبایی به  دُر  می دهد. این دُر قرمز به سنگ دُر حسینی شهرت دارد و نزد شیعیان و دوستداران و ارادتمندان اهل بیت (ع)بسیار قدر و منزلت دارد.

سنگ دُر حسینی

دُر مو دار

دُر مو دار به دُری گفته می شود که داخل آن رگه هایی وجود دارد.این رگه ها ممکن است به رنگ سیاه،طلایی و سبز می باشد.این رگه ها به علت وجود کانی «روتایل»در داخل کریستال دُر به وجود می آید. روتایل یک کانی از خانواده «بریل»است،همان بلور هایی که باعث تشکیل سنگ زمرد می شود.در بین دُر های مو دار ،دُر با رگه های سیاه و طلایی بسیار زیباست.

سنگ دُر مو دار

محل کشف و استخراج سنگ دُر

دُر یکی از کوارتز های کریستالی است .معمولا هر جایی که کوارتز وجود داشته باشد دُر هم یافت می شود.در محل هایی که دُر کشف می شود،آماتیست و سیترین هم استخراج می شود.با این وصف می توان گفت که تقریبا در همه ی جای دنیا می توان دُر  را کشف و استخراج کرد.

معادن بسیار غنی در برزیل و آمریکای شمالی وجود دارد و تقریبا در تمام اروپا هم یافت شده است. نوع مرغوب آن به محل خاصی بستگی ندارد و در همه ی معادنی که کوارتز استخراج شده دُر  از سفید کریستالی تا دُر  رنگی و دودی کشف شده است.یکی از جاهایی که دُر های خوب و با کیفیت کشف شده ،شهر نجف در عراق می باشد که تقریبا از تمام رنگ های دُر  در این شهر مقدس وجود دارد.

یکی از معروف ترین آن ها دُر مو دار است که رگه های بسیار زیبای سیاه رنگ ، طلایی و سبز در آن وجود داردکه در نزد مسلمانان بسیار گرامی است و برای آن ارزش والای معنوی قائل هستند.این سنگ چون در شهر نجف و در جوار مدفن امیرالمونین علی علیه السلام استخراج می شود برای شیعیان بسیار ارزشمند و تقریبا تمام دلداگان به امام اول شیعیان حضرت علی علیه السلام هنگام حضور در شهر نجف سعی می کنند تا یک قطعه دُر تمیز و زیبا را تهیه کنند و در محضر امیرالمومنین علیه السلام تبرک کرده و با خود بیاورند.

 

 

کریستال

دُر از نظر جایگاه روایی و اعتقادی

هیچ مطلب منفی درباره ی سنگ دُر به چشم نمی خورد.بلکه از جانب ائمه ی طاهرین(ع) و علما استفاده کردن از آن بسیار هم سفارش شده است.مرحوم مجلسی از امام صادق (ع) نقل کرده اند: که استفاده کردن از دُر ارزشی معادل رویت کعبه را دارد و از این جهت خداوند این سنگ را بسیار آفریده است تا همه کس از غنی و فقیر بتواند آن را داشته باشد.

باور های عامیانه

این سنگ زیبا به علت تلالو و شفافیت، دقیقا مثل سایر جواهرات همچون الماس باعث بالا بردن انرژی،بالا بردن سطح هوشیاری ،ایجاد تعادل،رفع خستگی،تنظیم گردش خون و از بین بردن استرس می شود.

نگه داری سنگ دُر

فقط کسانی که این سنگ را به عنوان انگشتر در دست دارند باید مراقب باشند که این سنگ استحکام عقیق را ندارد و در مقابل خط و خش و ضربه زیاد مقاوم نیست و آسیب پذیر است. اگر سنگ شما دارای ترک و یخ می باشد مراقب باشید که مایعات غلیظ مثل”روغن” وارد آن نشود چون باعث تغییر رنگ دُر می شود.

ورود آب به داخل ترک ها مخصوصا در فصل سرما ممکن است باعث یخ زدگی آب شده  و موجب شکستن و خرد شدگی نگین زیبای شما شود.

سنگ سفید

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *