فدیوم چیست؟

گروه هنری نقره سازان - فدیوم

فدیوم چیست؟

فلز نقره به علت داشتن اکسیداسون (هوازدگی)بالا ،هنگامی که در معرض اکسیژن قرار میگیرد تغییر رنگ داده و معمولاً سیاه می شود.لذا باید این خاصیت اکسیداسیون (هوازدگی)را از بین برد.در گذشته در انگلستان نقره ۹۰ را با پالادیوم  به مقیاس هفتاددرصد نقره و سی درصد پالادیوم ترکیب کردند که آلیاژی سفید و براق ارائه دادند که به نقره ی لندنی شهرت یافت.این آلیاژ برای مصنوعاتی مانندشعمدان،آئینه و قاب عکس مناسب بوداما به دلیل نرمی نظر انگشتر سازان مردانه را تأمین نکرد.

لذا در حدود دهه ی۶۰ هجری،استادحسین جدی  با ترکیب نقره،پلاتینیوم و چند فلز دیگر به آلیاژی جدید دست یافت  واین آلیاژ به فدیوم شهرت یافت.اما امروزه به علت کم یاب شدن پلاتینیوم،سازندگان معمولا از پالادیوم استفاده می کنندکه از نظر رنگ نزدیک به همان پلاتینیوم است و دمای کمتری جهت ذوب نیاز دارد.این ترکیب معمولا همان  هفتاد درصدنقره و سی درصد باقی مانده از پالادیوم و چند فلز دیگری است که با نقره قابل ترکیب است.

چنانچه کارگاه ها مجهز بوده و بتوانند دمای زیاد، ایجاد کنندمی توان مقیاس بیشتری از پالادیوم را با نقره ترکیب کرد.در غیر این صورت فلز پالادیوم ذوب نمی شود و در انتهای بُتّه به صورت گلوله باقی می ماندو یا در حرارت نامناسب داخل قطعه ریخته گری شده از خوره های ریز و درشت که قابل ترمیم هم نیست پر می شود.

اینکه بعضی ازسازندگان، فدیوم هایی را تولید می کنند که رنگ زیباتری داردو بعضی اوقات به زردی یا قرمزی نزدیک می شود یا بعضی اوقات بسیار شکننده و خشک میشود،ناشی از  فرمولی است که سازندگان خود شخصا به آن دست یافته اند.برای رسیدن به این آلیاژبه طور تخصصی از نیکل ،روی،طلا و حتی  آلمینیوم می توان استفاده کرد که معمولا این ترکیبات به عنوان راز نزد خود سازندگان باقی می ماند و هرگز یک استاندارد محسوب نمی شود.ممکن است دو نفر هر دو از یک ترکیب استفاده کنند ولی یکی از دیگری خوش رنگ تر شود.این بسته به نوع ذوب سازنده می باشد که ابتدا کدام فلز را ذوب کند و بعد کدام فلز به آن اضافه شود.

نوع کوره ی ذوب نیز موثر است.امروزه عمدتاًسازندگان از اکسیژن و گاز استفاده می کنند تا حرارت مستقیم روی فلز تابیده شود و این موجب ورود اکسیژن زیاد داخل مواد مذاب می شود که این مسئله عمدتاًعلت اصلی خوره ها و شکننده شدن فدیوم می شودو این یک ایراد بزرگ محسوب می شود.اگر این مسئله کنترل نشود به هیچ عنوان آلیاژفدیوم آن رنگ اصلی را (براق خاکستری و تا حدودی زردی )را پیدا نمی کنندو از استحکام کافی نیز برخوردار نمی شود.

 این آلیاژ برای تمام سنگ های مختلف  از جمله یاقوت،عقیق،زمرد،فیروزه و دیگر سنگ ها قابل استفاده می باشد. از آن جایی که فدیوم یک نام استاندارد و بین المللی نیست و این نام را سازندگان بر آن نهاده اند،گروه هنری نقره سازان به دنبال این است که نام مناسبی برای  این آلیاژ ارائه دهد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

 • اسماعيل خلافتی پاسخ

  سلام عليكم. الان قیمت هر گرم پالادیوم، ۵۰۰هزارتومان شده، اصلا نمی شود رفت طرف درست کردن انگشتر و… فدیوم.
  جایگزین پالادیوم که از لحاظ قیمت به صرفه و خواص، معادل پالادیوم باشد، چه فلزی است

  2019-06-11 در 19:03
 • ادیب مهر، ج.مرندی البرزی پاسخ

  باسلام 📎 فقط نقره، نقره خالص، نرم هست و اکسیدگی دارد باشد، نقره اصالت دیگری دارد، نقره را خراب نکنید، حضرت عطار نیشابور ی هم فرمود که التوحید اسقاط الاضافات، خدا خالص، توحید، نقره هم خالص و بات اصالت،. . آری،،
  متن از. ادیب مهر البرزی، کرج ماهدشت،

  2019-06-11 در 19:04

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *